Taşımacılık

Personel Servis Taşımacılığı

Gezgel Turizm Personel Servis Taşımacılığı sayfasına Hoş geldiniz.

Personel Servis Taşımacılığı

Ankara Personel Servis Taşımacılığı. Her Türlü Personel Servis Taşımacılığı Hizmetleri verilmektedir. Gezgel Turizm olarak Saatlik, Günlük, Haftalık ve Aylık Ankara Servis Taşımacılığı hizmetlerini siz değerli müşterilerimize sunarız

Şehir içi, Şehirlerarası ve Yurtdışı Servis Kiralama, Otobüs kiralama, minibüs Kiralama, Vip kiralama hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

”Sizi istediğiniz konumdan alıp istediğiniz yere götürüyoruz. Sevdiklerinize kavuşturuyoruz”

 • Ankara Servis Kiralama
 • Servis taşımacılığı adı altında Personel, Öğrenci taşımacılığı hizmeti sunarız.
 • Her Türlü Servis Taşımacılığı yapılır
 • Günlük servis Kiralama
 • Servis Kiralama Ankara
 • Servis Taşımacılığı Ankara
 • Servis Taşıma Firmaları
 • Servis Taşıma ücretleri

En yeni araçlarla ve deneyimli şoförlerle sunduğumuz hizmeti, geniş kitlelere ulaştırmak ve yolcu memnuniyetini en üst düzeyde tutmaktır. Güvenli yüksek kaliteli ve uygun fiyatlı hizmet sağlamak, bunun yanı sıra müşterilerimiz ile birlikte anlaştığımız iş programına uyarak disiplinli bir çalışma ortamı sağlamaktır.

Personel Taşımacılığı

personel taşımacılığı

Zamanında, yoğun trafik karmaşasından uzak, rahat ve güvenli yolculuk sağlamaktayız.

Öğrenci Taşımacılığı

Güvenli, konforlu, saygılı, titiz ve zamanında öğrencilerin ev-okul arası naklini sağlamaktayız.

Personel Taşıma Hizmetleri alanında en çok dikkat ettiğimiz konuların başında “memnuniyet” geliyor. Bu amaçla, ulaşımın kısa süre içerisinde, konforlu ve geniş ekipmanlarla yapılmasına büyük önem veriyoruz.

Günde yaklaşık 300 bin personel, 9.000 servis aracı ile taşınıyor. İletişim konusunda teknolojinin en ileri imkanlarıyla donatılan operasyon personellerimiz, hizmetin aksamasına neden olacak durumlar karşısında, müşteri yöneticileriyle iletişime geçerek sorunları anında ve yerinde çözüyor.

Şoför Standartlarımız

“Tüm şoförlerimizin Tek Tip Kıyafet Yönetmeliğimize uygun olarak giyinmeleri ve günlük olarak kişisel bakımlarını yapmış olmaları kaliteli hizmet anlayışımızda önemli bir unsurdur.”

Şoförlerimiz;

 • ✓     Psikoteknik teste tabi tutulmuş, ilkyardım ve acil müdahale, ileri sürüş teknikleri eğitimleri almıştır.
 • ✓     Trafik kurallarına uyar. Taşıdığı personele karşı kibar, güler yüzlü ve anlayışlıdır.
 • ✓     Müşteri memnuniyetine önem verir.
 • ✓     İnsan taşıdığının ve insan hayatının önemli olduğunun bilincinde olarak görev yapar.

Araç Standartlarımız

Gezgel Turizm; her geçen gün ülkemizin önde gelen firmalarını hizmet ağına katarak büyümesine devam etmektedir.
Bu büyüme ile birlikte çalıştırdığı personellerin mesleki ve kişisel yetkinliklerini sürekli geliştirerek, yönetim sistemlerine hakim, teknolojiyi eksiksiz kullanan, müşteri istek ve beklentilerinin üzerinde hareket eden, kurgulayan, sektördeki değişiklikleri takip eden, değişime ayak uyduran kadrolar oluşturulmaktadır.

Kanun ve Yönetmeliklere Uygunluk

Personel taşımacılığında en önemli hususlardan biri yasal yükümlülüklere uymaktır. Kanun ve yönetmeliklerdeki güncel değişiklikler Müşteri İlişkileri Departmanımız tarafından sürekli takip edilerek ilgili yasal mevzuatların gerektirdiği tüm tedbirler alınmakta olup tedarikçilerimiz ve şirket şoförlerimiz bu değişiklikler hakkında bilgilendirilmektedir.

Araçlarda Olması Zorunlu Olması Gereken Evraklar ve Teçhizatlar;

 • Yol belgesi
 • Ruhsat
 • Muayene Trafik sigortası
 • Egzos Emisyon Pulu
 • Yolcu İsim Listesi
 • Güzergah Bildirim Formu
 • Gezgel Tur Tedarikçi El Kitabı
 • Acil Durum Planı
 • Cam Çekici
 • İlkyardım Seti
 • Avadanlık (Trafik seti)
 • Yangın Söndürme Tüpleri (Araca uygun)
 • Firmalar için en önemli konulardan birisi de servis taşımacılığıdır. Firma personellerinin zamanında güvenli bir şekil de ulaştırılması ilk kurallar arasında yer almaktadır.

Bu süreçte servis taşımacılığı seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır:

 • Araç bakımlarını doğru yapan firmalar,
 • Taşımacılık yapacak olan aracın 5 yaşından büyük olmaması,
 • Şoförlerin alanında deneyimli olması gerekir,
 • Araç kontrol ve bakımlarının düzenli olarak yapılması,
 • Araçlar da koltuk sigortalarının bulunması,
 • Firmanın sözleşme yapması,
 • Hizmet veren araçların çok nadir durumlar dışında değişmemesi
 • Sözleşme de uyumlu olunması
 • Şoför kartlarının bulunması
 • Personelin zamanında alınıp, zamanında bırakılması
 • Araç temizliğinin yapılması ve muayene kontrollerinin yapılması

Burada geçen kriterlerin sağlanması gerekir. Böylelikle kaliteli hizmet alacağınız şüphesiz olacaktır.  Ankara’nın hemen hemen her bölgesinde göreceğiniz araçlarımız ile kusursuz hizmet anlayışımız devam etmektedir.

Servis Taşımacılığının Önemi

servis taşımacılığının önemi

Servis taşımacılığında hem personel hem de öğrenciler için uygundur. Bu konuların en başında zaman gelmektedir. Kullanıcılar zamandan kazanmak için servis taşımacılığını tercih etmektedirler. Özellikle kendi imkanları ile gelen kişiler zamanı yönetme konusunda başarı sağlamaktadır.

Bu durum da ne yazık ki hem maddi hem de itibar kaybına sebebiyet vermektedir. Servis taşımacılığı bu süreçte devreye girer. Özellikle metropol şehirler de bu sorun sıklıkla görülmektedir. Yoğun trafik stresi ve zaman kaybı kişiler de strese sebebiyet verir. Bu durum iş ve okul yaşamında başarısızlıklara sebebiyet verir.

Gezgel Turizm ile olumsuzlukların önüne geçerek, bunlara ek olarak verimliliği de arttırmaktadır. Ayrıca personelin servis taşımacılığına ödediği ücretin, toplu taşıma ücretlerine göre daha az maliyetli olduğu söylenebilir.

Personel Servis Taşımacılığı Uygulama Usul ve Esasları

MADDE 6

(1) Servis Taşımacılığı Yetki Belgesinin Verilme Esasları;

a) Öğrenci ve Personel Servis Taşımacılığına 26.05.2015 tarihinden itibaren taşımacılığa ilk kez giren ile yönergenin yürürlük tarihi itibari ile müracaat edecek kişiler Yeni Taşımacı olarak kabul edilecektir. (Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünden Yeni Geçici/Süreli Güzergâh İzin Belgesi alanlar bu kategoride değerlendirilecektir.)

b) Servis Taşımacılığı Yetki Belgesi alacak tüzel kişilikler faaliyet alanı ile ilgili ticaret sicilinde Öğrenci/Yolcu/Servis/Şehir İçi Yolcu Taşımacılığı ibarelerinden biri yer alan firmalardan oluşacaktır.

c) Servis Taşımacılığı Yetki Belgesi devredilemez.

ç) Servis Taşımacılığı Yetki Belgesi sahibine bildirimler (belgelerin hazır olması, denetim ve ihlal sonucu vb. hususlar) Kısa Mesaj Servisi (SMS), elektronik posta veya yazılı olarak yapılabilecektir.

(2) Servis Taşımacılığı Kartının Verilme Esasları;

a) Servis Taşımacılığı Kartı, Servis Taşımacılığı Yetki Belgesine sahip kişilerin yetki belgesi süresi ve kapsamında sahip oldukları taşımacılık iznini gösterir şekilde, her bir taşımacılık izni için ayrı ayrı ve en fazla 10 yıl süreli olarak düzenlenecektir.

b) Gerçek kişiler için Servis Taşımacılığı Yetki Belgesine bağlı en fazla 3 (üç) adet taşımacılık hakkı (Servis Taşımacılık Kartı) verilecektir [Geçici Madde 1- kapsamında belirlenmiş gerçek kişilerin sisteme yalnızca ilk kayıtlarında taşımacılık hakkı (Servis Taşımacılık Kartı) sayı sınırlaması aranmaz ancak Geçici Madde 1- kapsamında belirlenmiş gerçek kişilerin herhangi bir sebeple devredilen ve iptal edilen yerine veya yeni talepleri için yeni taşımacı kapsamında en fazla 3 (üç) adet taşımacılık hakkı (Servis Taşımacılık Kartı) ilave edilebilir].

c) Taşımacıların yalnızca öz mal taşıtları için Servis Taşımacılığı Kartı uygulaması yapılacaktır.

ç) Servis Taşımacılığı Kartı tarife cetvelleri TUHİM tarafından; yıllık TÜFE ortalamasına göre hazırlanarak Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sunulur. Her yıl için belirlenen tarife cetvelleri Büyükşehir Belediye Meclisi kararının onanmasını müteakip yürürlüğe girer.

d) Servis taşımacılığında kullanılacak taşıtların elektrikli veya hibrid (elektrik + fosil yakıtlı) olması durumunda Güzergâh Kullanım İzin Belgesi ve Servis Taşımacılığı Kartı bedellerinde İBB Meclisince belirlenecek oranlarda indirim sağlanacaktır.

e) Taşımacıların; Servis Taşımacılığı Kart Bedeli ilave edilecek her taşıt için, Servis Taşımacılığı Yetki Belgesinin kalan süresi kadar ve aşağıdaki tabloya göre düzenlenecek, Güzergâh Kullanım İzin Belgesi ise tüm taşımacılar için, yapılacak her bir iş en fazla 1 (bir) yıllık olarak ve her sene düzenlenecektir. Söz konusu bedeller, Servis Taşımacılığı Yetki Belgesinin kalan süresi kadar ve İBB Meclisi tarafından belirlenecektir. Toplam Servis Taşımacılığı Kart bedeli kalan süre olarak Servis Taşımacılığı Kartı Taşıt Başına Bedeli × Taşıt Sayısı şeklinde hesaplanacaktır. (2017/7-6) , YENİ TAŞIMACILAR İÇİN TAŞIMACILIK BEDELLERİ Servis Taşımacılığı Kartı Güzergâh Kullanım İzin Taşıt Başına Bedeli Belgesi Bedeli Minibüs/Otobüs* BEDELLER İBB MECLİSİ BEDELLER İBB MECLİSİ TARAFINDAN BELİRLENECEKTİR. TARAFINDAN BELİRLENECEKTİR

*2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunda yer alan tanıma göre; “Otobüs: Yolcu taşımacılığında kullanılan sürücüsü dâhil 9’dan fazla oturma yeri olan motorlu taşıttır. Sürücüsü dâhil oturma yeri 17’yi aşmayan otobüse minibüs denir. ”

f) Mülga, (2017/7-6) ,

(3) Servis Taşımacılığı Kartının Devir Esasları;

a) Taşımacı; servis taşıtını değiştirebilir ya da üçüncü kişilere devredebilir. Servis Taşıtı tek başına yeni sahibine taşımacılık izni vermez.

b) Taşımacılık izni devir koşulları.

1) Servis Taşımacılığı Kartı, Servis Taşımacılığı Yetki Belgesi sahibi kişiye devredilebilecektir. Devir için İBB tarafından devir işlemi bedeli alınacaktır. Söz konusu bedel İBB Meclisi tarafından belirlenecektir.

2) Satın alınan veya devir yoluyla elde edilen Servis Taşımacılığı Kartının süresi;  Söz konusu kartı edinen kişinin Servis Taşımacılığı Yetki Belgesi süresinden fazla ise edinenin Servis Taşımacılığı Yetki Belgesi süresi kadar kullanılacaktır. Söz konusu kartı edinen kişinin Servis Taşımacılığı Yetki Belgesi süresinden az ise satın alınan veya devir yoluyla elde edilen Servis Taşımacılığı Kartının süresi kadar kullanılacaktır.

(4) Servis Taşımacılığı Şoför Esasları;

a) Servis taşıtlarında çalışacak şoförler için Toplu Taşıma Aracı (Ticari Taşıt) Kullanım Belgesi uygulamasına geçilecek olup, şoförlerde aşağıdaki özellikler aranacaktır.

1) Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda yer alan Ulusal Meslek Standardına Uygun Taşıt Şoförü Sertifikası sahibi olmak (Sistem altyapısı sağlandıktan sonra istenilecektir).

2) En az 26 yaşından gün almış ve 66 yaşından gün almamış olmak.

3) Başvuru tarihi itibariyle 6 ayı geçmemiş, resmi kurumlar için sorgulanmış Adli Sicil Kaydı (Ticari amaçla yolcu taşımacılığı yapacak şoförlerin; 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nun ‘81.’ ‘82.’ ‘83.’ ‘86.’ ‘87.’ ‘88.’ ‘94.’ ‘95.’ ‘96.’ ‘102.’ ‘103.’ ‘104.’ ‘105.’ ‘106’, ‘107’, ‘108’, ‘109.’, ‘148.’, ‘149.’, ‘179/3.’ ‘188.’ ‘190.’ ‘191.’ ‘226’ ‘227.’ ve 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu ’nun ’35.’ maddesindeki suçlardan hüküm giymemiş olmaları gerekmektedir), (2017/6-1.A) , (2017/7-6) .

4) Son beş (5) yıl içerisinde; bilinçli taksirli olarak ölümlü trafik kazalarına karışmamış olmak, alkollü olarak taşıt kullanma ve hız kurallarını ihlal nedeniyle, sürücü belgeleri birden fazla geri alınmamış olmak.

5) İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş merkezlerden alınacak psikoteknik raporu olmak.

6) Servis Taşımacılığı Yetki Belgesi sahibi üzerine kayıtlı Sosyal Güvenlik Kurumu belgesi olmak.

7) Kullanacağı taşıta uygun ve servis taşıtı minibüs ise 7 yıl, otobüs ise 5 yıllık sürücü belgesine sahip olmak.

8) İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş merkezlerden her yıl alınacak bulaşıcı hastalıklar ve göz sağlığı ve psikiyatri yönünden (uzman unvanına sahip doktorlardan) sağlık raporu olmak.

9) İstanbul’un yol ağı, trafik durumu vb. özellikler ile sürüş teknikleri ve davranış psikolojisi konularında yazılı ve sözlü testlerden geçmiş olmak, (sistem altyapısı sağlandıktan sonra istenilecektir),

şartlarını sağlayan şoförler 6 ay stajyer şoförlükten sonra İBB Toplu Taşıma Aracı (Ticari Taşıt) Kullanım Belgesine sahip olabileceklerdir. Stajyerlik süresi Stajyer Sürücü Toplu Taşıma Aracı (Ticari Taşıt) Kullanım Belgesi boyunca sürücülük yapılabilecek olup, süre sonunda yapılacak olan sınavı geçemeyen şoför adayları eğitim tekrarı yapmak zorundadır. Eğitim tekrarı sonucunda yapılacak stajyerlik bitiminde yapılacak sınavı 2 defa geçemeyen adaylar 1 yıl süre ile Toplu Taşıma Aracı (Ticari Taşıt) Kullanım Belgesi için başvuru yapamayacaktır.

b) Toplu Taşıma Aracı (Ticari Taşıt) Kullanım Belgesi kullanım süresi 2 yıldır. Söz konusu belgeye haiz şoförler 2 yılda bir (stajyer şoför uygulaması olmadan) eğitim tekrarı yapmak zorundadır. Yapılacak tekrar eğitimi sonrası başarılı olacak şoförlerin belgeleri 2 yıllığına vizelenecektir. Tekrar eğitimi sonrasında 5 defa başarısız olan adaylar 1 yıl süre ile Toplu Taşıma Aracı (Ticari Taşıt) Kullanım Belgesi için başvuru yapamayacaktır.

c) Toplu Taşıma Aracı (Ticari Taşıt) Kullanım Belgesi İstanbul Kart olarak da kullanılabilecektir.

ç) Servis taşıtlarında çalışacak şoförler için “Şoför Hizmet Kalite Puanı” uygulamasına geçilecek olup, söz konusu uygulama kapsamında aşağıdaki hususlar uygulanacaktır.

1) Öğrenci ve Personel Servis Taşımacılığı Yönergesi’nde yer alan Taşımacı ve Şoförlere Yönelik Kamu ve Trafik Güvenliği Yaptırım Cetveli ve Karayolunda Ticari Amaçla Taşımacılık Yapan Taşımacı ve Şoförlere Yönelik Hizmet Kalite Kesintisi Yaptırım Cetveli’nde yer alan ihlallere göre hizmet kalite puanı uygulanacaktır.

2) Söz konusu yaptırım cetvelinde yer alan ceza puanları, Son Hizmet Kalite Puanı Kesintisi × İhlal Tekrar Sayısı şeklinde uygulanır.

3) Toplu Taşıma Aracı (Ticari Taşıt) Kullanım Belgesi sahibi şoförlerin 100 hizmet kalite puanını doldurduklarında sahip olduğu Toplu Taşıma Aracı (Ticari Taşıt) Kullanım Belgesi’nin 6 ay süre ile askıya alınacak (Kamu ve Trafik Güvenliği yaptırımına esas olan son cezası hariç) ve ayrıca eğitim tekrarı sonrasında yapılacak sınav ile yeniden Toplu Taşıma Aracı (Ticari Taşıt) Kullanım Belgesi alınabilecektir.

4) 100 hizmet kalite puanı kesintisini doldurduktan sonra yeniden Toplu Taşıma Aracı (Ticari Taşıt) Kullanım Belgesi alan şoför için, hizmet kalite puanı ikinci ihlal sınırı 100 (Toplu Taşıma Aracı (Ticari Taşıt) Kullanım Belgesi’nin 12 ay süre ile (Kamu ve Trafik Güvenliği yaptırımına esas olan son cezası hariç) askıya alınacak ve eğitim tekrarı sonrasında yapılacak sınav ile yeniden Toplu Taşıma Aracı (Ticari Taşıt) Kullanım Belgesi alınabilecektir), üçüncü ihlal sınırı ise 100 olarak uygulanacak ve üçüncü ihlal sonucu bir daha Toplu Taşıma Aracı (Ticari Taşıt) Kullanım Belgesi düzenlenmeyecektir.

5) Stajyer şoförler için ceza puanı üst sınırı 50 olarak uygulanacak ve ceza puanını dolduranlar ancak 6 ay sonra tekrar başvuru yapabilirler. 2. defa 50 ceza sınırını dolduran stajyer şoförler için bir daha Toplu Taşıma Aracı (Ticari Taşıt) Kullanım Belgesi düzenlenmeyecektir.

6) Her şoför için Toplu Taşıma Aracı (Ticari Taşıt) Kullanım Belgesi ’ni ilk alımlarında 100 hizmet kalite puanı tanımlanacaktır.

7) Karayolunda Ticari Amaçla Taşımacılık Yapan Taşımacı ve Şoförlere Yönelik Hizmet Kalite Kesintisi Yaptırım Cetveli’nde yer alan hükümlerden ceza alanlar son cezasından itibaren geriye doğru 1 yıl içerisinde ceza almaması durumunda mevcut hizmet kalite puanları silinir.

d) Taşımacı ve servis taşımacılığı kapsamındaki şoförlere bildirimler (belgelerin hazır olması, denetim ve ihlal sonucu vb. hususlar) Kısa Mesaj Servisi (SMS), elektronik posta veya yazılı olarak yapılabilecektir.

(5) Servis Taşımacılığı Taşıt Esasları;

a) Servis taşıtı olarak kullanılacak taşıtlar için aşağıdaki özellikler aranacaktır.

1) Taşıtlar ilk tescil tarihi itibariyle; (2017/4- 7) .

a) Öğrenci servisi taşımacılığı kapsamında kullanılacak fosil yakıtlı taşıtlar 12 yıl, hibrid motorlu taşıtlar 16 yıl, elektrikli motorlu taşıtlar ise 20 yıl kullanılabilecektir. (2017/4- 7) .

b) Personel servis taşımacılığı kapsamında kullanılacak sürücüsü dâhil 10 ila 27 koltuk kapasiteli fosil yakıtlı taşıtlar 15 yıl, hibrid motorlu taşıtlar 18 yıl, elektrikli motorlu taşıtlar ise 20 yıl kullanılabilecektir. (2017/4- 7).

c) Personel servis taşımacılığı kapsamında kullanılacak sürücüsü dâhil 28 koltuk ve üzeri koltuğu bulunan fosil yakıtlı taşıtlar 19 yıl, hibrid motorlu taşıtlar 21 yıl, elektrikli motorlu taşıtlar ise 25 yıl kullanılabilecektir. (2017/4- 7) .

2) Engelli erişimine uygun (Engelli erişimine uygun taşıtlarla ilgili 5378 Sayılı Engelliler Hakkındaki Kanun hükümleri uygulanır).

3) En az Euro 5 motorlu (27.04.2019 tarihinden itibaren) ve klimalı,

4) İlgili mevzuatta yer alan İş Sağlığı ve Güvenliği kurallarına uygun taşıt içinde acil hallerde kullanılmak üzere, yolcuların rahatlıkla ulaşabilecekleri yerlerde cam kırma çekici ile yangın söndürme cihazı vb. ekipmanları olan.

5) Resmi Gazetenin 26.10.2016 Tarih ve 29869 Resmi Gazete Sayısı ile yayınlanmış olan Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelik ekinde belirtilen standartlara uygun, araç takip sistemi ile iç ve dış kamera sistemleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Toplu Ulaşım Denetim ve Yönetim Merkezinin standartlarına (İBB tarafından belirlenen) uygun olacaktır. (2017/7-6) .

6) Araçtaki tüm koltukları kapsayan Ferdi Kaza Koltuk Sigortası [Kişi (koltuk) başına; vefat ve sürekli sakatlık teminatı için 50.000 TL limit, tedavi masrafı limiti olarak ise 5.000 TL teminat belirlenmiş olacaktır.].

7) Tahdit getirmeyen ve müktesep hak oluşturmayan (dolayısıyla maddi bir değer içermeyen) özellikteki 34 LAA 001’den başlayan ve 34 LZZ 999’da sona eren plaka kombinasyonlarının İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Şube Müdürlüğü tarafından Öğrenci ve Personel Servis Taşımacılığı Yönergesi kapsamında, Servis Taşımacılığı Yetki Belgesine bağlı olarak Servis Taşımacılığı Kartı düzenlenmiş taşıtlar için uygulanacaktır. (2017/4- 7) .

8) Kanunlara, kamu düzenine ve genel ahlaka aykırı olmamak kaydıyla Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünden görüş alınarak Kentsel Tasarım Müdürlüğünün onayıyla izin verilen reklâmlar, trafikte seyir güvenliği açısından İBB Reklâm Yönetmeliğinde belirtildiği gibi, aracın dış yüzeyine yapılacak reklâm/tanıtım uygulaması, araç yüzeyinin ön, arka, üst tavan, tekerlek ve cam yüzeyleri hariç iki yan alanının %50’ sini geçmeyecek şekilde konulabilir. Bu uygulamalarda sesli veya görüntülü cihazlar, üç boyutlu objeler ile diğer sürücüler ve karayolunu kullananlar için tehlike yaratacak derecede yansıma yapan malzemeler kullanılamaz. (2017/6-1.A) .

9) Belediye onayı ile izin verilen reklâm bilgileri dışında servis araçlarının içinde ve dışında başka yazı ve aksesuar bulundurulamaz. (2017/6-1.A) .

10) Öğrenci taşımacılığında kullanılan okul taşıtlarının tüm koltuklarında, Ulaştırma, Habercilik ve Denizcilik Bakanlığı tarafından standartları belirlenen oturmaya duyarlı sensörlü sistemler bulundurulacaktır. (2017/7-6) ,

(6) Servis Taşımacılığı Taşımacı Esasları;

a) Taşımacılar için “Taşımacı Hizmet Kalite Puanı” uygulamasına geçilecek olup, söz konusu uygulama kapsamında aşağıdaki hususlar uygulanacaktır.

1) Her taşımacıya ilgili izin belgelerini ilk alımlarında 100 hizmet kalite puanı tanımlanacaktır.

2) Karayolunda Ticari Amaçla Taşımacılık Yapan Taşımacı ve Şoförlere Yönelik Kamu ve Trafik Güvenliği Yaptırım Cetveli ve Karayolunda Ticari Amaçla Taşımacılık Yapan Taşımacı ve Şoförlere Yönelik Hizmet Kalite Kesintisi Yaptırım Cetveli’nde yer alan ihlallere göre hizmet kalite puanı uygulanacaktır.

3) Söz konusu yaptırım cetvelinde yer alan hizmet kalite puanları, Son Hizmet Kalite Puanı Kesintisi × İhlal Tekrar Sayısı şeklinde uygulanır.

4) Taşımacılar 100 hizmet kalite puanı kesintisini doldurduklarında ilgili taşıtın ilgili izin belgeleri 1 ay süre ile askıya alınacaktır. 100 hizmet kalite puanı kesintisi doldurduktan sonra yeniden alınacak izin belgesi için, hizmet kalite puanı ikinci ihlal sınırı olan 100 sınırı doldurulduktan sonra ilgili taşıtın ilgili izin belgeleri 3 ay süre ile askıya alınacaktır. 3. İhlal sınırı olan 100 sınırı doldurulduktan sonra ilgili taşıtın ilgili izin belgeleri 6 ay süre ile askıya alınacaktır. 4. ve sonrası her ihlal sınırı geçişlerinden sonra (100 puan) 6 ay süre ile askıya alma uygulanacaktır (Kamu ve Trafik Güvenliği Yaptırımına esas olan ihlaller hariç). 5) Karayolunda Ticari Amaçla Taşımacılık Yapan Taşımacı ve Şoförlere Yönelik Hizmet Kalite Kesintisi Yaptırım Cetveli’nde yer alan hükümlerden ceza alanlar son cezasından itibaren geriye doğru 1 yıl içerisinde ceza almaması durumunda mevcut hizmet kalite kesintisi puanları silinir.

b) Taşımacı ve taşıtlarda çalışacak şoförlere bildirimler (belgelerin hazır olması, denetim ve ihlal sonucu vb. hususlar) Kısa Mesaj Servisi (SMS), elektronik posta veya yazılı olarak yapılabilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir